Jak připravit jídlo i za těch nejeextrémnějších podmínek

Určitě to ze svých dobrodružství v přírodě znáš. V nohách už máš spoustu kilometrů a síly rychle ubývají. Do toho ještě začalo mrholit a studený vzduch nepříjemně zalézá pod všechny vrstvy tvého oblečení. Taková situace si přímo říká o zastávku a doplnění energie porcí pořádného jídla, pokud možno teplého. Teplé jídlo je v takto náročných situacích totiž to nejlepší, co svému vyčerpanému tělu můžeš dopřát – a to jak po fyzické, tak i mentální stránce. Sporák nebo troubu uprostřed lesa nebo na horské stezce asi jen těžko najdeš, to ale ani náhodou neznamená, že se musíš spokojit s pokrmem o teplotě okolního prostředí. Obaly jídel Adventure Menu jsou totiž speciálně balená tak, aby se dala ohřát hned několika způsoby. Čti dál a třeba se dozvíš o zcela nových metodách, které by tě předtím možná ani nenapadly!

 

Bezplamenný samoohřev

Jasně, tohle je takové nošení dříví do lesa, ale vynechat to prostě nemůžeme. Tím nejsnadnějším a taky nejbezpečnějším způsobem, jak si jídlo od nás ohřát, je pomocí našeho důmyslného bezplamenného systému. 

Připravíš si s ním lightweight i sterilovaná jídla, takže máš dvě mouchy jednou ranou. Základem je zipper bag, který můžeš používat do aleluja a k tomu kapsli o hmotnosti 30 či 60 gramů. 

Zipper bag otevřeš a na dno umístíš kapsli. Pak k tomu přihodíš jídlo, zaliješ odpovídajícím množstvím vody a zipper bag zavřeš. Do pár chvil začne voda bublat a z dírky v sáčku začne divoce unikat pára. Když to člověk předtím ještě nikdy nezažil, může se leknout, že zipper bag exploduje nebo minimálně do pár vteřin naruší letecký provoz nad jeho hlavou, ale vážně se neboj, přesně takhle to má probíhat.

Pro detailnější návod jak si připravit lightweight jídlo mrkni na přiložené video:

 

 

A koho zajímá ohřev sterilovaných Ready to Eat jídel, kliká sem!

 

 

Proč je samoohřev dobrá volba?

Na tomhle způsobu ohřevu je super, že je maximálně bezpečný a celý proces se obejde bez jediného plamínku, takže si tak jídlo v pohodě ohřeješ i v národním parku či extrémními vedry vysušené krajině, kde je manipulace s ohněm z pochopitelných důvodů absolutně zapovězená. 

Celé to funguje na prosté chemické reakci vody s hašeným vápnem v kapsli, kterou po použití můžeš rozříznout a obsah (látkový obal ale na zem nevyhazuj) vysypat na zem, přírodě to neuškodí. Jen si při manipulaci s obsahem kapsle dávej pozor, aby se ti nedostal do očí či na jiná citlivá místa, proto si pak radši důkladně umyj ruce. 

 

 

Jakou zvolit kapsli?

Kapsle váží buď 30 nebo 60 gramů a v batohu pochopitelně zaberou mnohem míň váhy i prostoru, než když si s sebou neseš třeba plynový vařič. 

Co se týče 30 gramových kapslí, ty jsou určené do normálních podmínek a na ohřev spíše jen jednoho jídla, i když zkušenější konzument Adventure Menu  dobrot by s nimi zvládnul ohřát třeba i porce dvě. Chce to prostě cvik a pak už člověk přesně ví, jak ze samoohřevu vymáčknout maximum. 60gramové kapsle jsou každopádně pro účel ohřevu více jídel najednou bezpečnou sázkou na jistotu a navíc je na ně spoleh i v podmínkách, kdy rtuť teploměru leze pod bod mrazu. I v případě použití výkonnější kapsle ovšem zipper bag raději nepokládej na sníh či na zamrzlou půdu, ale na co nejteplejší povrch.

 

Plynový vařič

Samozřejmě nechceme, aby se cestovatelé s našimi jídly museli spoléhat jen na jeden jediný typ ohřevu, který vyrábíme pouze my. Nejsme přece Apple, no ne? 

Proto jsou obaly našich jídel navrženy speciálně tak, aby se k jejich ohřevu daly použít i jiné způsoby. Preferuješ plynový vařič? To je naprosto pořádku, však jde přece o jednoho z nejklasičtějších pomocníků outdoorových dobrodruhů, který taky s oblibou používáme.

 

 

Plynový vařič a lightweight jídla

Stačí v libovolné nádobě na hořáku ohřát pitnou vodu, kterou následně naliješ do balení až k odpovídající rysce (záleží na velikosti porce). Balení pak na pár minut uzavřeš a vysušený obsah pytlíku mezitím nejenže nasaje všechnu potřebnou tekutinu, ale také se zároveň spolehlivě ohřeje. Před konzumací pak balení radši na chvíli otevři, aby vařící obsah trochu vychladnul a ty tak neskončíš se spáleným jazykem. 

 

 

 

A co jídla sterilovaná…?

Sterilovaná jídla pomocí plynového vařiče ohřeješ prostým položením do vodní lázně, což s sebou nese jednu velkou výhodu - voda totiž nemusí být pitná, protože během procesu nepřijde do kontaktu s jídlem. Tenhle benefit sterilovaných jídel Adventure Menu pak pochopitelně platí i pro všechny ostatní varianty ohřevu.


Neboj se improvizovat

Jídla Adventure Menu si v divočině snadno připravíš i pomocí obyčejných plamenů. Když ti to okolnosti dovolují, prostě rozděláš oheň a vodu na něm ohřeješ v ešusu či hrnci úplně stejně jako na plynovém vařiči. 

U sterilovaných jídel jsme už několikrát odzkoušeli metodu, při které pytlík stačí postavit kousek od ohně a do pár minut už jsme hodovali na teplé baště. V tomhle případě je ovšem třeba používat rozum a myslet na bezpečnou vzdálenost obalu od ohně, protože kdyby se začal nedejbože tavit, jídlo by pak rozhodně nebylo vhodné ke konzumaci.

 

 

Tohle pravidlo samozřejmě platí i pro varianty ohřevu využívající podobně intenzivní zdroj žáru. Pokud se tak například ocitneš ve všech směrech mimozemské krajině Islandu a napadne tě k ohřevu Adventure Menu použít ze země vyvěrající lávu, i to je schůdná možnost, jak se na vlastní kůži přesvědčil náš oblíbený dobrodruh a fotograf Petr Jan Juračka

 

 

Jen si prostě dávej bacha, aby pytlík nebyl vystaven příliš vysoké teplotě, při které by do jídla mohly uniknout škodlivé látky, případně by se rovnou mohlo přetransformovat do neidentifikovatelné součásti lávové řeky.

 

A co dál? Termální prameny!

O něco mírnější a tím pádem bezpečnější formou 100% přírodního zdroje tepla jsou pak termální prameny, které dosahují mnohem nižších teplot a pro ohřev našich jídel jsou tím pádem jako dělané. Oproti místům, kde přímo ze země vytéká láva, jsou teplé (do 42 °C) či horké prameny (nad 42 °C) docela běžná i v našich končinách a možnost vyzkoušet si v nich ohřev Adventure Menu je tím pádem velmi dobře dostupná. 

 

 

Bez termálů, bez ohně a láva taky v nedohlednu? 

Tak pokud divočinou cestuješ dopravním prostředkem, který pohání spalovací motor, nabízí se další zajímavá varianta ohřevu. Když tě totiž po cestě začne dohánět hlad, jednoduše zastav, otevři kapotu a na jednu z rozehřátých částí pohonné jednotky polož jídlo, na které máš zrovna chuť. Stačí chvíli počkat a můžeš začít hodovat. 

 



Příprava jídla v pohodlí domova 

Stává se dost často, že naši strávníci dostanou neodbytnou chuť na Adventure Menu v teple jejich domova, tudíž si v takové situaci hlavu se samoohřevem či plynovým vařičem opravdu lámat nemusejí. V tu chvíli se totiž jako jasné řešení jeví sporák nebo mikrovlnka

Ale pozor, nikdy nezapomínej na to, že obaly našich jídel obsahují kov, proto obsah balení před ohřevem v mikrovlnce přesypej do jiné nádoby, která je pro tento typ tepelné přípravy vhodná. Pokud jde o sterilovaná jídla, doporučujeme vyklopit je jednoduše na pánev a ohřát tak.

Vakuově sušená jídla jsou na přípravu snažší i v případě, kdy nejsi přímo pod širákem, ale k dispozici nemáš všechny vymoženosti běžné domácnosti, což může nastat třeba na chatě či chalupě. Tam totiž mikrovlnky či sporáky často spíše nebývají, zato rychlovarné konvice ano. A ohřát trošku vody na zalití sušeného jídla je v takovém případě úplná hračka. 

Ovšem i sterilovanou baštu pomocí rychlovarky zvládneš docela v pohodě ohřát. Stačí ti k tomu dostatečně velká nádoba (hrnec nebo lavor), do které vodu naliješ a několikaminutovou horkou lázní jídlo přivedeš do ideální teploty ke konzumaci.

 

 

Tak co, inspirovali jsme tě úplně novým způsobem ohřevu, nebo už je máš dávno všechny v malíku? Nebo dokonce víš o nějakém dalším, který jsme tu nezmínili? Klidně nám ho pošli na e-mailovou adresu marketing@adventuremenu.com s názvem předmětu „Můj způsob ohřevu" a my ho sem časem třeba přidáme! 

 

Ať už se ale chystáš na svých výpravách za dobrodružstvím jídla Adventure Menu ohřívat jakkoliv, přejeme ti v první řadě 

 

ŠŤASTNÝ CESTY A DOBROU CHUŤ!